To nie ja, przysięgam!

Przepełniona humorem opowieść o nietuzinkowym Leonie, który podejmuje różnorodne, często ryzykowne kroki, aby poradzić sobie z niełatwą rzeczywistością.

Bujna wyobraźnia przysparza Leonowi (10) wiele problemów. Chłopiec nie dość, że buja w obłokach, jest też eksperymentatorem. Już na początku filmu widzimy, jak brat Jerome i mama Madeleine ratują go z poważnych tarapatów. Prawie udaje mu się powiesić na huśtawce… Leon nie boi się również kłamać, co niejednokrotnie doprowadza do sytuacji wywołujących jednocześnie śmiech i strach. Tymczasem Leon po prostu próbuje odreagować trudną sytuację, jaka panuje w domu. Jedynie sąsiadka Leona może mieć na chłopca jakikolwiek wpływ.

Obecnie reżyser filmu pracuje nad adaptacją „Wojny futbolowej” Ryszarda Kapuścińskiego.

Wybrane nagrody:

Kryształowy Niedźwiedź dla Najlepszego Filmu Fabularnego Generation KPLUS oraz Grand Prix Deutsches Kinderhilfswerk dla Najlepszego Filmu Fabularnego na MFF w Berlinie 2009, Kanadyjska Nagroda dla Najlepszego Aktora i Najlepszego Kanadyjskiego Filmu Fabularnego na MFF Atlantic 2008.

Reżyser:

Philippe FalardeauPhilippe Falardeau urodził się w Hull w Quebecu w 1968 r. Studiował politykę i stosunki międzynarodowe w Ottawie. W latach 1992-1993 realizował pierwsze dokumenty dla Radio Kanada, w ramach programu dla nowych talentów Kierunek Świat (La Course Destination Monde). Swoją pierwszą fabułę La Moitie Gauche Du Frigo zrobił w roku 2000. Jest niezwykłym portrecistą dzieci. Można się było o tym przekonać niedawno oglądając film „Pan Lazhar” (2011).

SEANSE:

26 września (czwartek), Kinoteka, sala 4, godz. 18:00 – Otwarcie Festiwalu. Obowiązują zaproszenia.
28 września (sobota), Iluzjon, sala 4, godz. 11:15
29 września (niedziela), Iluzjon, Mała Czarna, godz. 14:45

ZWIASTUN: