Marzenie Buty

Prosta i niezwykle przejmująca historia o wartości kultury, tradycji, o sile wiary we własne przekonania i o nieznającej wieku potrzebie tworzenia.

Buta, chłopiec z dalekiej azerbejdżańskiej wioski, postanawia na samym szczycie góry stworzyć swoje własne, unikalne dzieło sztuki.
Buta jest pewnym siebie marzycielem, a jego imię brzmi tak samo, co nazwa wyjątkowego wzoru tkackiego. Mieszka z babcią – artystką, twórczynią pięknych i misternych dywanów. Chłopiec przyjaźni się ze starym sprzedawcą, który marzy o odnowieniu starego młyna. To wszystko sprawia, że chłopiec też pragnie stworzyć coś wyjątkowego. Pomimo niechęci i zastraszenia ze strony grupki chłopaków Buta robi wszystko, by na szczycie góry ułożyć z rzecznych kamieni swój własny wzór buty. Tak, aby każdy, kto nad nią przelatuje – zarówno ptaki, jak i ludzie – mogli go podziwiać.

Nagrody:

Asia Pacific Screen Award dla Najlepszego Fabularnego Filmu Dziecięcego, Grand Prix na Cape Town & Winelands MFF.

Reżyser:

Ilgar NajafIlgar Najaf urodził się w Armenii, w regionie Ararat. W wieku 13 lat przeniósł się z rodziną do Azerbejdżanu. Studiował reżyserię filmową na Państwowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki. Krótkometrażowy dokument Najafa „Shacks without Shades” (2000) zdobył główną nagrodę na Festiwalu Młodych w Baku. Pozostałe filmy reżysera to: dokument „There Exists an Old Man” (2002), krótkometrażowe „Musicians” (2004) oraz „Theatrical Life” (2009). „Marzenie Buty” to pierwszy pełnometrażowy film fabularny reżysera.

SEANSE:

26 września (czwartek), Kinoteka, sala 5, godz. 15:30
27 września (piątek), Kinoteka, sala 8, godz. 15:30
28 września (sobota), Kinoteka, sala 8, godz. 11:45
29 września (niedziela), Kinoteka, sala 6, godz. 11:30

ZWIASTUN: