Królowa pszczół

Dwunastoletni Tomek, którego ojciec pracuje na stacji benzynowej we Fromborku, każdego dnia przynosi ojcu obiad, pomaga w nalewaniu benzyny oraz przeciera szyby samochodów. Skrycie marzy, by tata kupił choćby małego fiata. Tata tymczasem już drugi rok usiłuje zmontować starą SHL-kę – bez skutku. Pewnego dnia do stacji podjeżdża żółty „maluch”. Na przednim siedzeniu dumnie rozparty spoczywa rówieśnik Tomka – Robert, z uczuciem wyższości lustrujący otoczenie. Tak zaczyna się walka sił.

Reżyser:

Janusz NasfeterJanusz Nasfeter (1920-1998) – reżyser i scenarzysta filmowy. Podczas studiów publikował na łamach czasopism swoje rysunki, po studiach pracował w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi (1950-1956) realizując kilkanaście filmów instruktażowych. W 1956 podjął zaoczne studia operatorskie w PWSF, jednakże po roku z nich zrezygnował. Jednocześnie od 1956 roku był wykładowcą w szkole. W swoim dorobku Janusz Nasfeter miał nowele i scenariusze filmowe, słuchowiska radiowe, krótkie utwory prozatorskie i publikowane w czasopismach literackich oraz powieść „Łowcy kangurów”.

Wydaje mi się, że okres między siódmym a dwunastym rokiem życia jest szczególnie ważny, a nawet decydujący dla rozwoju człowieka. Wszystkie obsesje, zahamowania, lęki, kompleksy biorą się właśnie z tego okresu. Jeśli dziecko zazna przede wszystkim zła – będzie zgorzkniałe i ta gorycz będzie się za nim wlokła. Jeśli jednak nauczy się radości – nie utraci jej i później. W tym okresie zaczyna się myśleć, oceniać innych, wyrabiać własne kryteria, a także określać samego siebie. Trzeba bardzo sprzyjających warunków, by móc właściwie przygotować dziecko do późniejszego życia w społeczeństwie.” ” Źródło: Stanisław Janicki, Świat konfliktów najtrudniejszych, „Kino” nr 8/1970, s. 11.

SEANSE:

28 września (sobota), Kinoteka, sala 6, godz. 09:45