Śmierć Superbohatera

W prawdziwym świecie Donald (15) jest chory i czuje się czasem kompletnie wyprany, ale odbija sobie, gdy bierze do ręki pióro albo flamaster. Tworzy mroczne światy, gdzie jego niezwyciężone alter ego prowadzi bój ze śmiertelnymi nemezis i ich seksownymi pomagierkami.

Ważne jest to jak przeżyjesz to życie, zdaje się mówić Donald, piętnastoletni mieszkaniec Dublina, który, pomimo śmiertelnej choroby, staje się dla rówieśników superbohaterem. Chłopiec ma niesamowity talent do animowania piórem mrocznego świata. Na papierze tworzy alternatywną rzeczywistość, metaforycznie wyraża swoje największe obawy wobec raka. W przeciwieństwie do bohatera kreskówki Donald jest zdolny do miłości, wzrokiem wodzi za pociągającą i zbuntowaną Shelly. Świadomość śmierci wywołuje w nim coraz większą frustrację, a także nieposłuszeństwo wobec szkoły i rodziców. Czy na skraju życia chłopiec znajdzie prawdziwą miłość? Innowacyjna opowieść, oparta na książce Anthony’ego McCartena, została zbudowana z fabuły przeplatanej animacją.
Wstrzymujemy oddech i trzymamy kciuki za chorego Donalda, który, pomimo towarzyszącego mu widma Anioła śmierci – bohatera jego kreskówki – pragnie przeżyć jak najlepiej ostatnie dni życia.

Nagrody:

Specjalna Nagroda Krytyków dla najlepszej aktorki na MFF w Dublinie 2012, Nominacja do nagrody IFTA dla najlepszego reżysera i filmu do Irlandzkich Nagród Telewizyjnych i Filmowych 2013, Nagroda Jury ECFA European Children’s Film Association Ale Kino Poznan 2012, Nagroda Jury ECFA European Children’s Film Association Zlin 2012. Ponadto pokazywany na festiwalach: MFF w Toronto 2011, MFF w Rzymie 2011, MFF w Tribece 2012, MFF w Göteborgu 2012.

Reżyser:

Ian FitzGibbonIan Fitzgibbon urodzil się w Dublinie, ale wychował w Brukseli. Uczył się aktorstwa w sławnej Królewskiej Akademii Sztuki Dramatycznej w Londynie. Reżyserią zajął się 14 lat temu. Zrealizował do tej pory: short „Between Dreams” (1999), serial „Paths To Freedom” (2000), Film, w którym gram (2008), „Sposób na gangstera” (2009). „Śmierć superbohatera” to trzecia fabuła reżysera.

SEANSE:

26 września (czwartek), Kinoteka, sala 4, godz. 15:30
28 września (sobota), Kinoteka, sala 8, godz. 19:30
29 września (niedziela), Iluzjon, Stolica, godz. 10:00

ZWIASTUN