Zwyciężymy

13-letni Frits, fan Martina Luthera Kinga, podejmuje walkę z bezwzględnym dyrektorem szkoły. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach.

Frits, co robiłeś w wakacje? – pyta nauczyciel. Kupiliśmy telewizor – odpowiada chłopiec. Życie 13-letniego bohatera pozbawione jest dziecięcej radości, nie wyjechał, jak jego rówieśnicy, na wakacje. Ojciec chłopca trafił do szpitala. Chłopiec natomiast spędził całe lato oglądając wiadomości ze świata, z których dowiedział się o zmaganiach Martina Luthera Kinga w Stanach Zjednoczonych. Jesienią Frits zmienił szkołę, uczęszcza teraz do nowej klasy, w której od początku jest nielubiany. Ma również poważne problemy z despotycznym dyrektorem placówki, zwolennikiem „tradycyjnych” metod wychowawczych. Frits postanawia nie poddawać się i zainspirować działaniami czarnoskórego przywódcy.

Film twórcy „Millennium. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”.

Film prezentowany we współpracy z Duńskim Instytutem Kultury.

Nagrody:

Kryształowy Niedźwiedź dla Najlepszego Filmu Fabularnego na MFF w Berlinie 2006, Nagroda Jury Dziecięcego na MFF dla Dzieci w Chicago 2006, Nagroda Publiczności na MFF w Reykjaviku 2006, Nagroda Publiczności dla Najlepszego Filmu Fabularnego oraz Nagroda dla Najlepszego Filmu dla Młodzieży na MFF dla Dzieci i Młodzieży w Zlinie 2006, w sumie zdobył ponad 26 nagród.

Reżyser:

Niels Arden OplevNiels Arden Oplev urodził się w Danii w 1961 r. Po studiach uniwersyteckich ukończył państwową Szkołę Filmową. Jego film dyplomowy z udziałem Maxa von Sydowa „Koniec zimy” (1989) został wyróżniony m. in. na Studenckim Festiwalu Filmowym w Montrealu i był nominowany do Oskara w 1991. Wsród innych prac Opleva można wymienić debiut pełnometrażowy „Portland” (1996), „Worlds Apart” (2008), czy „Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” (2009).

SEANSE:

26 września (czwartek), Kinoteka, sala 5, godz. 11:00
29 września (niedziela), Kinoteka, sala 6, godz. 17:30

ZWIASTUN: