Dziewczynka w trampkach

Pełna humoru i ironii opowieść o małej marzycielce, która, sprzeciwiając się absurdom świata dorosłych, realizuje własne marzenia.

Porysowane trampki to najważniejszy element ubioru bohaterki. Wadjda ma 10 lat i mieszka w Rijadzie. Nie zakłada burki, lubi chodzić w tenisówkach i przyjaźni się z kolegami, sprzeciwiając się dyktatowi patriarchalizmu. Do szczęścia potrzebuje jednie roweru. Nowy, zielony, wymarzony pojazd czeka na Wadjdę w pobliskim sklepie. Nie ma jednak ani jednej dorosłej osoby, która zrozumiałaby Wadjdę – a tym bardziej wsparła ją finansowo. Bohaterka postanawia zatem pozyskać pieniądze biorąc udział w konkursie recytacji wersów Koranu. Dziewczynka nawet nie wie, jak ważne są jej gesty – każdego dnia burzy metaforyczny mur kulturowego wykluczenia kobiet w Arabii Saudyjskiej. Z nieodpartą odwagą i inteligencją dąży do wyznaczonego celu. Rewelacja światowych festiwali.

Nagrody:

Nagroda C.I.C.A.E. oraz Nagroda CinemAvvenire na MFF w Wenecji 2012, Najlepszy Film Fabularny i Najlepsza Aktorka na MFF w Dubaju 2012, Nagroda Publiczności na MFF w Rotterdamie 2013, Najlepszy Pierwszy Film Fabularny na MFF w Durban 2013, Specjalne Wyróżnienie oraz Nagroda Netpac na MFF Black Nights w Tallinie 2012, Nagroda Publiczności na MFF w Goteborgu 2013, Nagroda Publiczności na MFF w Fryburgu 2013, Nagroda Publiczności na Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO+ 2012.

Reżyser:

Haifaa Al-MansourHaifaa Al-Mansour urodziła się w 1974 r., jest pierwszą kobietą-reżyserką filmową w Arabii Saudyjskiej oraz jedną z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych postaci świata filmu w Królestwie. Jej ojciec, poeta Abdul Rahman Mansour, z powodu braku kin w kraju, pokazywał jej filmy na video. Al-Mansour ukończyła studia licencjackie z literatury porównawczej na Uniwersytecie Amerykańskim w Kairze oraz uzyskała tytuł magistra na Wydziale Reżyserii i Filmoznawstwa na Uniwersytecie w Sydney. Obecnie mieszka w Bahrajnie wraz ze swym mężem, amerykańskim dyplomatą, oraz ich dwójką dzieci.

SEANSE:

27 września (piątek), Kinoteka, sala 5, godz. 13:30
29 września (niedziela), Iluzjon, Stolica, godz. 12:00

ZWIASTUN: