Chłopiec i gwiazdy

Pete (10) nie chce wieść życia Aborygena. Wolałby być w mieście, ze swoją mamą. Bierze więc swojego najlepszego kumpla i ucieka z domu dziadka. Nawet nie wie, że właśnie rozpoczyna swój „walkabout”. Na obrzeżach miasta Wyndham w zalanej słońcem północno – zachodniej Australii mieszka starszy mężczyzna i chłopiec, obaj Aborygeni. Pete czeka na telefon od mamy. Nagle z wnętrza zardzewiałego pudełka wydobywa się dźwięk dzwonka. Zadowolony chłopak odbiera: „Mama?”. Niestety, nikt nie odpowiada. Kobieta została w mieście, a jej syn wraz z dziadkiem w starej, opuszczonej chacie daleko od cywilizacji. Wieczorami mężczyźni rozpalają ognisko i oglądają niezwykle jasne gwiazdy. Dziadek jest zagorzałym zwolennikiem tradycji, dlatego często opowiada wnuczkowi o przodkach. Pewnego dnia przedsiębiorstwo górnicze przybywa do wioski z planami zburzenia domu. Pete wymyka się ze swoim najlepszym przyjacielem do miasta, aby przekonać szefa firmy do zmiany zdania. Po drodze czeka na nich wiele niebezpieczeństw.

Nagrody:

Kryształowy Niedźwiedź Generation KPLUS dla Najlepszego Filmu oraz Specjalne Wyróżnienie dla Najlepszego Filmu Fabularnego Jury Generation KPLUS na MFF w Berlinie 2013. Film prezentowany na Festiwalach: MFF w Toronto 2012, MFF w Palm Springs 2012, Filmfestival Junior w Sztokholnie 2013, MFF w Taipei 2013.

Reżyser:

Catriona McKenzieCatriona McKenzie ukończyła z wyróżnieniem AFTRS – Australijską Szkołę Filmu, Telewizji i Radia w 2001. Doświadczona reżyserka telewizyjna. Ma na swoim koncie następujące produkcje: „Fireflies” (2004), „RAN: Remote Area Nurse” (2006), „The Circuit” (2007), „Satysfakcja” (2007), „My Place” (2009), „Dance Academy” (2010), „Rescue Special Ops” (2011). „Chłopiec i gwiazdy” to debiut fabularny McKenzie.

SEANSE:

26 września (czwartek), Kinoteka, sala 8, godz. 09:30
27 września (piątek), Kinoteka, sala 6, godz. 15:30
28 września (sobota), Kinoteka, sala 5, godz. 13:15
29 września (niedziela), Kinoteka, sala 4, godz. 17:30 – UROCZYSTE ZAMKNIĘCIE FESTIWALU. Liczba biletów w sprzedaży ograniczona.

ZWIASTUN: